2010 - Chris Major, Hayward Youth Academy

2011 - Elmira Williams, Parent Volunteer

2012 - Janet Wallace, Office Manager

2013 - Patricia (Trisha) Garcia, Attendance Clerk

2014 - Yolanda Zepeda, ELL Specialist/Resource Teacher

2015 - Ana Gonzalez, Bilingual Para Educator

2016 - Charles Scott, Custodian

2017 - Azaila Gonzalez-Mendoza, Office Manager

2018 - Cynthia Veloz-Montes, Attendance Clerk

2019 - Veronique Levine, EL Specialist

BOWMAN ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Kelly Rocchio, Parent Volunteer
2011 - Trace Hardy, Campus Supervisor
2012 - Kathy Vigil, Office Manager 
2013 - Jorge Zarate, Senior Custodian
2014 - Veronica Estrada, Guidance Counselor
2015 - Janette Johnson, Teacher
2016 - Abel Perez, Custodian
2017 - Cedric Johnson, Para Educator

2018 - Chantaine Fauntleroy, PE Teacher

2019 -Efthimios Karras, Math Teacher & Basketball Coach

BRET HARTE MIDDLE SCHOOL

2010 - Tracy Freyre, Teacher

2011 - Casilda Pena, Resource Room Specialist 

2012 - Arvanderlyn Campbell, Teacher

2015 - Alicia Flores, 7th Grade Counselor

2016 - Scott Laurie, H/H Teacher (Special Education)

2017 - Elaine Lai, Partner Teacher

2018 - Andrea Espinoza, Teacher

2019 - Rachel Podpaly, Librarian

CESAR CHAVEZ MIDDLE SCHOOL

2010 - Betty Louie, Offfice Manager
2011 - Theresa Rothe, Parent Volutneer
2012 - Jessica Medina, Parent Volunteer
2014 - Nancy Wright, Science Teacher
2015 - Maria Lampi, Noon Supervisor
2016 - Shradha Singh-Mistry, SDC Certificated Teacher
2017 - Deborah Vonnegut, Attendance Clerk
2018 - Raquel Sanz, PTA Leader

2019 - James Balthazar, Senior Custodian

EAST AVENUE ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Sandra Morales, Parent Volunteer
2011 - Gabriela Del Hoyo, Parent Volunteer
2012 - Carla Archuleta, Parent Volunteer
2013 - Martie Canterberry, Teacher
2015 - Beverly Irizarry, Science Para Educator
2016 - Julianna Rubia, Kindergarten Teacher
2017 - Norinda Kelley, Office Manager
2018 - Guy Andrade, PTO President

2019 - Lisa McClaine, Kindergarten Teacher

ELDRIDGE ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Janet Carlson, Volunteer Community Member

2010 - Ronald Gruel, Parent Volunteer

2012 - Jan Carlson, Community Volunteer

2013 - Jill Strother, Office Manager

2014 - Ralph and Fay Morales, Parent Volunteer

2015 - Thomas McDonald, Custodian

2016 - Ligia Gruel, Parent Volunteer

2017 - Ellen McGee, Para Educator

2018 - Gloria Holleman, Teacher

2019 - Ellen Romano, Teacher

FAITH RINGGOLD ELEMENTARY SCHOOL

2019 - India Rodriguez, Operations Manager

GOLDEN OAK MONTESSORI

2010 - Winifred Thompson, Teacher
2011 - Heidi Louwaert, Accounting Specialist
2012 - Ana Solomon, Principal
2015 - Kimako Strickland, Administrative Secretary
2016 - Patricia Dennis, Adult School Teacher

2017 - Robert Council, CTE Teacher 

2018 - Heidi Louwaert, Accounting Specialist

2019 - Mario Villalta, Evening Campus Supervisor

HAYWARD CENTER FOR EDUCATION AND CAREERS

2010 - Carleen Purchio, Parent Volunteer

2011 - Jill Barbosa-Gonzales, Teacher

2012 - Celeste & Robert Hales, Parent Volunteers

2013 - Rev. Dr. ArleneNehring, Community Volunteer

2014 - Allison Zuckerbrow, Teacher

2015 - Kristy Prasad, Teacher & Athletic Director

2016 - Soledad Padilla, EL Specialist

2017 - Carla S. Schick, Teacher

2018 - Earl Watts, Custodian

2019 - Steve Sanderson, Volunteer

HAYWARD HIGH SCHOOL

2014 - Jennifer Gomez, Teacher
2015 - Aishan Lu, Teacher
2016 - Maher Tamana, Office Manager

2017 - Kasa Allen, Teacher

2018 - Najla Al-Khalidi, Testing & Data Coordinator

KEY ACADEMY

2010 - Jenny Zegarra, Parent Volunteer

2011 - Chuck Horner, Community Volunteer

2013 - Kim Turner, Parent Volunteer

2015 - Barrett Brown Sr., Custodian

2016 - Yoli Gonzalez, Attendance Clerk

2017 - Juana Ochoa, Para Educator

2018 - Maylee Winfrey – Office Manager

2019 - Sandra Baptista, School Nurse

LONGWOOD ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Aaron Thompson, Teacher

2011 - Barrett Weiner, Teacher

2012 - RaFael Cardenas-Velazquez, Teacher

2013 - Austin Bates, MLKing Graduate/Mentor

2014 - Tommie Clayton, Student Resource Officer

2015 - Jami Jorgensen, Math Teacher

2016 - Denny Rabino, School Resource Officer

2017 - Shireen Zahniser, PE Teacher

2018 - Ricardo Padilla, Jr., YEP Operations Supervisor

2019 - Diana Curiel, Science Teacher

MARTIN LUTHER KING JR. MIDDLE SCHOOL

2010 - Trevor Vonnegut & Thomas Spilner, SRO's

2011 - Deisy Bates, Volunteer

2014 - Gary Duran, Teacher & Coach

2014 - Kelly Bellard, Teacher

2015 - Michael Pelland, Mathematics Teacher

2016 - Brandi Bretz, School Business Assistant

2017 - Lori Robertson, Library Media Technician 

2018 - Jennifer Hardwick, Special Education Teacher

2019 - Jeff Barnes, PE Teacher & Chris Murray, Lead

            Campus Supervisor

MT. EDEN HIGH SCHOOL

2010 - Evelyn Rueda, Offfice Manager

2011 - Roland Buss, Senior Custodian

2012 - Jarrold Esteves, Student

2013 - Dorothy Stredic, Volunteer

2014 - Ryan Rueda, Teacher

2015 - Garni Phillips, 1st Grade Teacher

2016 - Sandy Daly, Teacher on Special Assignment

2017 - Lamberto Roque-Hernandez, 5th Grade Teacher 

2018 - Stephanie Magallon – 6th Grade Teacher

2019 - Toni Echaves, Teacher

PALMA CEIA ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Mireya Baltierra, Parent Volunteer

2011 - Emilia Martins, Program Resource Teacher

2012 - Dr. Garry Galvan, Principal

2013 - Felecia Chapman, Office Manager

2014 - Susan Shaffer, Teacher

2015 - Evelyn Ocasio, Principal

2016 - Ashiyana Riaz, Attendance Clerk

2017 - Paul Garrison, Teacher

2018 - Hunter Hodges, Resource Program Specialist

2019 - Marisa Perez Frame, 5th Grade SEI Teacher

RUUS ELEMENTARY SCHOOL

2014 - Maryann Harris, Office Manager

2015 - Elias Freitas, Volunteer

2016 - Mary McCracken, Volunteer

2017 - Valerie Boccaleoni, Instructional/Office Assistant

2018 - Fernando Armas, Volunteer

2019 - Christopher Hernandez, Instructional Assistant, 

            Student Council Moderator & Religion Coordinator

SAINT CLEMENT CATHOLIC SCHOOL

2017 - Mayra Miramontes, Office Manager

2018 - Dyane Goldman, Digital Media Arts Teacher

2019 - Isabel Ramirez, Teacher

SILVER OAK HIGH SCHOOL

2010 - Jasmine Ogle, Lunch Supervisor and Volunteer

2011 - Gregory Ward, Parent Volunteer

2012 - Gina Torres, Parent Volunteer 

2013 - Frankie Smith, Noon Supervisor

2014 - Rhonda Leopold, Parent Volunteer

2015 - Andrew Wong, PTA President

2016 - Maryann Lobo, PTA Executive Vice President

2017 - Maude Carreon, PTA Room Parent Coordinator 

2018 - Jennifer Marchisotto, Parent Volunteer

2019 - Maria Castro, Paraeducator

STONEBRAE ELEMENTARY SCHOOL

2019 - Consuelo Jimenez, Bilingual Migrant Education

            Outreach Worker

STUDENT INFORMATION & ASSESSMENT CENTER (SIAC)

2010 - Gabriela Encinas, Noon Supervisor

2011 - Sheryl Cooper, Parent Volunteer

2012 - Daina Reis, Parent Volunteer

2013 - Linda Brune, Breakfast & Noon Supervisor 

2014 - Claudia Negrete, PTA President

2015 - Ana Navidad, Parent Volunteer

2016 - Lesley Perry, Parent Volunteer & PTA Treasurer

2017 - Claudia Rivas, Office Manager & Parent Volunteer

2018 - Jennifer Bills, RSP Teacher

2019 - Jacqualine Rucker, PTA President

TREEVIEW/BIDWELL ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Alejandro Pena, Volunteer, Upward Bound CSUEB

2011 - Donna Avery, Campus Supervisor

2012 - Sonja Murch, Teacher

2013 - Erik Waite, Teacher

2014 - William Tril, Bilingual Paraeducator

2015 - Jose Najera, Student Resource Officer

2016 - George Peknik, Teacher

2017 - Mahendra Latchman, Detention Supervisor 

2018 - Karina Gutierrez, Parent Outreach Coordinator

2019 - Carlos Reynaga, Custodian

WINTON MIDDLE SCHOOL

2011 - Pat Wilbur, Mocha Cafe Supervisor

SUNSET COMMUNITY

2015 - Robert Robinson, Teacher

2017 - Ozzie Maynard, Instructional Aide​

2018 - Cristina Stephenson, Teacher 

2019 - Lawrence Dirksen, Volunteer

BAYSIDE SEVENTH-DAY ADVENTIST CHRISTIAN

2010 - Peggy Apperson, Administrative Secretary
2011 - Thalia McNeil-Smith, Teacher
2013 - Shan Chu, Teacher
2014 - Paul Skender, Special Education Teacher
2015 - Terry Riccio, Registrar
2016 - Thalia McNeil-Smith, English Teacher
2017 - Kevin Buckley, Teacher
2018 - Sue Drost, SPED Paraeducator

2019 - Davida Scott, Teacher on Special Assignment

BRENKWITZ HIGH SCHOOL

2010 - JoEllen Anderson, Bilingual Reading Specialist
2011 - The Kids Breakfast Club, Community Volunteer
2012 - Alex Padilla, YEP Coordinator
2013 - Jason Brown, Playworks Recess Coach
2014 - Donte Snowden, Sr. Custodian
2015 - Erin Curtin, 1st Grade Teacher
2016 - Connie Nickle, Operator

2017 - Jo Ellen Anderson, Language Arts Specialist 

2018 -Aurelio "Will" Medel, Parent Volunteer 

2019 - Susan Morgan, Office Manager

BURBANK ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Mike Barrata & Ingrid Moller, CCA
2011 - Linda Salazar, Library Technician
2012 - Rev. Dr. Arlene K. Nehring, Volunteer
2013 - Jason Arenas, Project EAT Coordinator
2014 - Jennifer Ong, Voulenteer
2015 - Melanie Shelby, Business Owner
2016 - Adriana Gonzalez, Kindergarten Teacher / PTA

2017 - Roberta Goehring, Office Manager

2018 - Leah Rosenbloom, Teacher

2019 - Rhina Lopez, Noon Duty Supervisor & Volunteer

CHERRYLAND ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Jennifer Garcia, Parent Volunteer
2011 - Elizabeth Bellah, Parent Volunteer
2012 - Nancy (Nonnie) Moore, Retired Teacher
2013 - Thu Tran, Volunteer
2014 - Cheryl Ward, Parent Volunteer
2015 - Nick Carlson, Volunteer / Retired Teacher
2016 - Jennifer Garcia, Parent Volunteer
2017 - Emilia Cruz, Parent Volunteer
2018 - Renee Cabral, PE Teacher

2019 - Chanel Pulido, COST Specialists

EDEN GARDENS ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Sheree Conway, Parent Volunteer
2011 - Lupe Gonzalez, Community Volunteer
2012 - Mary Granados, Parent Volunteer
2013 - Tina Lagdamen, Teacher
2014 - Patty Enriquez, Parent Volunteer
2015 - Elaine Marshall, Office Manager
2016 - April Key-Lee, PTA Secretary
2017 - Josie Garcia, Attendance Clerk
2018 - Lori Coniff, Parent Volunteer

2019 - Chris Messer, 6th Grade Teacher

FAIRVIEW ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Isla Alvarado, Parent Volunteer and PTO President
2010- Antonio Cervantez, Teacher
2011- Greg Galati, Community Volunteer
2012- The Kids' Breakfast Club, Community Volunteer
2013- Maria Radilla    
2014 - Lori Tapia, Attendance Clerk
2015- Agustin Garcia, Day Custodian

2016- Lauren Rivera, SDC Teacher
2016- Jonathan Ruff, 4th grade teacher

2017 - Tatiana Peugnet Alan, Literacy Coach/Teacher

2018 - Irma Guerrero, Special Education Teacher

2019 - Maria Gonzalez, Senior Custodian

GLASSBROOK ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Barbara Kotalampi, Parent Volunteer

2011 - Soledad Padilla, ELL Specialist

2012 - Cynthia Ortiz, Teacher

2013 - Jean Hakanson, Attendance Clerk

2014 - Iyobosa Ehiorobo, Parent Volunteer

2015 - Claudia Cartagena, Parent Outreach Worker

2016 - Zarlasht Barakzoy, ELL/Resource Teacher

2017 - Larry Schular, Computer Library Technician 

2018 - Christine Gould, Third Grade Bilingual Teacher

2019 - Derrick Jackson, PE Teacher

HARDER ELEMENTARY SCHOOL

2010 - EJ Huntzinger, Teacher
2011 - Frances Gardner, Administrative Secretary

2018 - Corliss King, Child Development Assistant

2019 - Debbie Klimas, Administrative Secretary

HAYWARD EARLY LEARNING PROGRAM

2011 - Michael Justice, Parent Volunteer

2012 - Troy McCullock, Athletic Director

2013 - Patricia Ramirez, Volunteer

2014 - Christian Moreno, Soccer Coach

2015 - Cheri Garcia, College Counselor

2017 - Maria Taleno, Parent Volunteer

2018 - Diana Phoung, Vice Principal

2019 - Sarai Bordeaux, Teacher

IMPACT ACADEMY

2015 - Elizabeth Rivera, Office Manager

2016 - Masako Leu, Meal Assistant

2018 - Gabriela Encinas, Meal Service Assistant

LEADERSHIP PUBLIC SCHOOLS

2010 - Lorin Eden PTA, Lorin Eden PTA

2011 - Marlene Weiner, Volunteer 

2014 - PTA Boardmembers, PTA Boardmembers

2015 - Helen Condos, Teacher

2016 - Liz Londry, PTA President

2017 - Richard Pangelina, Custodian 

2018 - Mila Herrera, Bilingual Paraeducator

LORIN EDEN ELEMENTARY SCHOOL

2011 - Don Morneau, Teacher/Coach

2012 - Jerry Sheets, Teacher

2013 - Petar Zegura, Teacher

2014 - Frank Knight, Basketball Coach

2015 - Peter Peabody, Teacher

2016 - Donna Boswell, Front Office Receptionist

2017 - Heidi Muhr, Assistant Athletic Director

2019 - Armando Ayala, Campus Supervisor

MOREAU CATHOLIC HIGH SCHOOL

2010 - Victoria Schmidt, Choir Director/Music Teacher

2011 - Seana Condit-Gordon, Student Services Director

2012 - Bonnie Lewis, Counselor

2013 - Russelle Obee, Campus Supervisor

2014 - Elsa Zamora, Parent Outreach Coordinator

2015 - Lisa Kelley, Teacher

2016 - Jose Tañada, Puente Teacher

2017 - Annalisa Chamberlain-Engel, ELA Chair/Teacher 

2018 - Luz Clarin, Librarian

2019 - Carina Viera, Climate Room Supervisor

OCHOA MIDDLE SCHOOL

2010 - Elvia Gauzin, Teacher

2011 - Stacy Zazza, Library/Computer Lab Technician

2012 - Rosa Rivera, Teacher

2013 - Linda Lanthier, Teacher

2014 - Yvette Beavers, Youth Intervention Specialist

2015 - Marita Villanueva, Kindergarten Teacher

2016 - Lori Suydam, Teacher

2017 - Danielle Alexander, 4th Grade Teacher

2018 - Denisse Aguilar, Attendance Clerk

2019 - Jack Lee, PE Teacher

PARK ELEMENTARY SCHOOL

2016 - Madeleinede la Fontaine, Resource Coordinator

2018 - Jerry Hartley, Volunteer

SAINT BEDE CATHOLIC SCHOOL

2010 - Nhung Tran Razarri, Teacher

2011 - Marin Martin, Para Educator for Special Education

2012 - Martha Zepeda, Parent Volunteer

2014 - Yazmin Lopez, PTA President

2014 - Brenda Reynoso, PTA Treasurer

2015 - Elena Lepe, PTA President

2016 - Maria Martin, Para Educator

2017 - Harriett Janetos, Reading Specialist

2018 - Debra Switzer, Attendance Clerk

2019 - Susan Cabrales, Kindergarten Teacher

SCHAFER PARK ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Vickie Louie, Staff Member

2011 - Jamal Wyche, Head Custodian

2012 - Risa Kamimura, Teacher

2013 - Maggie Albarran, Teacher

2014 - Brad Ward, Teacher

2015 - Jennifer Hendrix, Attendance Clerk

2016 - Sharon Stough, Teacher  

2017 - Elizabeth Gonzalez, Teacher

2018 - Pam Sangiacomo, Office Manager

2019 - Veronica Herrera, PTA President

SOUTHGATE ELEMENTARY SCHOOL

2010 - BrendaEhrman, PTA Vice President / Supervisor

2011 - Mariaelena Sanchez, Parent Volunteer

2012 - Arquilla Conner, Parent Volunteer 

2013 - Diana Ingalls, Volunteer

2014 - Carolyn Bostick, Teacher

2015 - Guadelupe De La Cruz, Attendance Clerk

2016 - Jillian Sagi, Teacher

2017 - Wendy Sagi, Office Manager

2018 - Laura Coon, Volunteer Librarian

2019 - Janella Anguiano, Volunteer & PTA President

STORBRIDGE ELEMENTARY SCHOOL

2010 - Vic Serrano, Newly Retired Teacher

2012 - Navpreet Khabra, Student

2013 - Melissa Morris, Nutrition Educator

2014 - Sandra Navarro, CMMA Teacher

2015 - Rosalva Ruiz, Parent Volunteer

2016 - Ann Lester, Art Teacher

2017 - Victor Serrano, Technology Support

2018 - Julie Coronado, Paraeducator

2019 - Rafael (Rafa)  Morales, Groundskeeper

TENNYSON HIGH SCHOOL

2010 - Zarlasht Barakzoy, Staff Member

2011 - Lauren Weiner, Volunteer

2012 - Rosa Escobedo, Teacher

2013 - Adam Boettcher, Teacher

2014 - Irene Sanchez, Teacher

2015 - David Lozada, 5th/6th Grade SEI Teacher

2016 - Hayriye Iscan, 2nd Grade Teacher

2017 - Clara Lax, Former Office Manager 

2018 - Phillip Newport, Partner Teacher

2019 - Yimmy Cao, Attendance Clerk

TYRRELL ELEMENTARY SCHOOL

2017 - Stacie Collins, YEP Program Leader

2018 - Hector Torres, Jr., YEP Operations Supervisor

2019 - Rosalba Aguilar, Y.E.P. Site Coordinator

YOUTH ENRICHMENT PROGRAM (Y.E.P.)

© 2019 Hayward Hero Foundation